Forskning |
|
Hvordan hindre at ungdom begynner å røyke?
Voksne er forbilder - også når det gjelder røyk.
|
 |
Bergensundersøkelsen 2008
- Ungdom i åttende og tiende klasse har rett og slett blitt prektigere. Siden 1999 har vi sett at de både drikker og ruser seg mindre, sier Arvid Skutle fra Stiftelsen Bergensklinikkene, som i dag la frem en fersk rapport om ungdom og rusmidler i Bergen.
|
Evaluering av Sterk&Klar 2004 - 2007
2008-08-20
Prosjektet har vært under evaluering av Stiftelsen Bergensklinikkene i perioden 2004 - 2007. Evalueringen konkluderer bl.a. med at prosjektet lykkes i å skape et stort engasjement blant foreldrene, i tillegg til at prosjektet oppfattes lettforståelig og meningsfullt for de deltakende foreldrene.
|
 |
Forsker Willy Pedersen
2008-08-20
Glede og smerte, stil og ødeleggelse - alt finnes rundt rusmidlene som fører til både gleder og sorger i ungdomstiden. En pils blant venner kan symbolisere fellesskap. Samtidig følger vold og seksuelle overgrep i alkoholens kjølvann.
Willy Pedersen har gjort en longitudinell studie av ungdom som har gått over ti år hvor en rekke tema har blitt undersøkt, bl.a. ungdom og alkohol. Studien heter "Ungdom, livsstil og rusmiddel."
|
Les om ulike forebyggingstiltak i Norge.
2008-08-20
|
 |